Vakumla Kürtaj İstanbul

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması konusunda her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor ve kürtaj işlemlerinde kadınların sağlığı ve yaşadığı problemlere en iyi çözümler sunulabiliyor. Vakumlu aspirasyon yöntemi ise günümüzde sıkça kullanılan bir kürtaj yöntemi olup hem kadın sağlığı açısından hem de kürtaj işleminin risklerini minimuma indirmesi açısından en etkili yöntemler arasında yer alıyor. Vakumlu kürtaj nedir, nasıl yapılır, vakumla kürtaj riskli midir, vakumla kürtaj İstanbul da var mı, vakumlu kürtajın avantajları nelerdir gibi birçok sorunun yanıtını alabileceğiniz bu içerikte vakumla kürtaj hakkında diğer merak edilenleri de bulabileceksiniz.

Vakumlu Kürtaj Nedir?

En modern kürtaj uygulaması olarak bilinen vakumlu kürtaj, istenmeyen gebelikleri en az riskle ve en iyi sonuçlarla sonlandıran bir kürtaj yöntemidir. Hasta için en az risk taşıyan kürtaj işlemi olmasının yanı sıra oldukça iyi sonuçları doktorlara sağlamaktadır.

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Genellikle yatış yapılmadan anestezi altında veya lokal anestezi eşliğinde yapılır.Rahim ağzı rahim içine plastik kanülün girebileceği kadar genişletilir ardından negatif basınç prensibi ile. çalışan enjektördeki tıpa açılır ve rahim içine yerleştirilen kanüller aracılığıyla rahim içindeki gebelik materyali tam olarak çekilir.

Vakumlu kürtaj enjektörleri rahmin içindeki gebeliğin rahme en az zarar verecek şekilde dışarıya tahliye edilmesini kolaylaştırır. Rahim iç kısmının kazınmasının vakumla kürtajda olmaması kürtaj nedeniyle meydana gelebilecek asherman sendromu , rahim yaralanmaları risklerini neredeyse yok denecek kadar aza indirmektedir. Her yeni hastada kişiye özel aletler açılır ve tek kullanımlıktır bu sayede vakumlu kürtaj işlemi sonrasında enfeksiyon riski neredeyse yok denecek kadar az olur. Hem genel anestezi hem de lokal anesteziyle yapılabilen vakumlu kürtaj, günümüzde sıklıkla doktorların kullandığı bir yöntem olmakla birlikte kadınların da ilk tercihidir.

Genel anestezi yada lokal anestezi ile yapılabilen vakumla kürtaj, rahmin içinin kontrol edilmesi ve genel özelliklerinin not edilmesiyle başlar.Kişiye uygun büyüklükte spekulum vajinaya yerleştirilir ve vajina,rahim ağzı antiseptik solüsyonlar ile temizlenir .Lokal anestezi altında uygulanacak vakumla kürtaj işleminde servikse lokal anestezik madde enjekte edilir .Ardından tek dişli tenekulum adı verilen alet ile serviks tutulur.Vakumlu kürtaj esnasında rahme kürtaj işlemine uygun hale getirmek için pozisyon verilir. Buji denilen rahim ağzı genişletici aletler ile rahim ağzında genişletme işlemi başlatılır. 15 dakika içerisinde de vakumla kürtaj uygulaması son bulur.

Vakumla Kürtaj Teknikleri Nelerdir?

Vakum aspirasyon olarak bilinen vakumla kürtaj, tekniğin uygulanışı açısından 2’ye ayrılmaktadır. Manuel ve makine vakum olarak 2’ye ayrılan vakumla kürtaj, gebeliğin büyüklüğüne göre tercih edilmektedir. Manuel vakumda 1.trimester gebeliklerinin sonlandırılmasında uygundur.2.trimester tıbbi nedenli gebelik tahliyelerinde diğer teknikler hekimin uygun görmesi durumunda uygulanabilir.

Vakumla Kürtaj Sonrası Rahatsızlıklar ve Hamilelik Süreçleri

  • Küçük çaplı cerrahi bir müdahale olan vakumla kürtaj uygulaması sonrasında 2 hafta kanama görülmesi olağandır ve pet kullanımı ile sınırlıdır. Ancak, petten taşan ve sürekli hale gelen kanamalar yolunda gitmeyen bir şeylere işaret edebilir. Bu gibi durumlarda doktor muayenelerini aksatmamak gerekir.
  • Adet sancısına benzer kramplar yaşanabilir ki bunlar olağan durumlardır. Bir hafta sonrasında bu kramplar kesilecektir.
  • Kürtaj sonrası üzüntü pişmanlık gibi hissiyatlarında oluşması normaldir. Ancak, 3-4 ay geçmesine rağmen hala psikolojik anlamda iyileşme söz konusu değilse psikolog randevusu almak iyi bir tercih olacaktır.
  • Kürtaj operasyonu sonrasında hamile kalma riski olabileceğinden mutlaka doktorunuzdan korunma yöntemleri hakkında bilgi alınmalıdır Kürtaj sonrasında enfeksiyonu engellemek için doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka kullanın.

Vakumla Kürtaj Sonrası Komlikasyonlar

  • Baş,kas ve hafif bel ağrıları
  • Enfeksiyon
  • Rahim ağzı yırtılması nedeni ile kanama
  • Vajinal kanama
  • Rahim delinmesi

Komplikasyon denilen işleme bağlı görülebilecek durumlar arasında yer alır .Normalden fazla kanama ,ateş ,ağrı kesicilerle azalmayan şiddetli kasık ağrısı olması durumlarında kesinlikle doktorunuza başvurun.

Vakumla Kürtaj İstanbul – Vakum Kürtajı Ertelemeyin!

1.trimester (ilk 14 hafta ) gebelik tahliyelerinin çoğu vakum küretaj işlemi ile yapılmaktadır . Bu nedenle, 10 haftaya kadarki isteğe bağlı gebelik sonlandırmaları ve 10.gebelik haftanın üstü tıbbi nedenli gebelik sonlandırmalarında vakum küretajı ertelememeli ,gebelik haftası arttıkça kürtaj işlemi sonrası görülen komplikasyon sayı ve şiddeti arttığı bilindiğinen bir an önce kürtaj randevusu almalısınız.

WhatsApp chat