Vajinismus Nedir?

Yaşamda cinsel davranış ve ifade olarak yer bulan cinsel ilişki deneyimi, “uyum sağlandığı” vakit hazza dönüşür. Kadın tarafından “korku, endişe” yaşanması halinde “mümkün olamayan” cinsel yakınlaşmaların birçoğunda “vajinusmus” görülmektedir. Üreme için tabii bir süreç olan cinsel birleşmede vajinusmusla karşılaşan çift için cinsellik travmatik bir süreç olmaktadır. Bu nedenle; vajinusmus, çözülmesi önerilen ve neredeyse tamamı çözülen cinsel işlev bozuklukları arasında yer almaktadır. Vajinusmus nedir, vajinusmusun belirtileri nelerdir, vajinusmus neden ortaya çıkar, vajinusmus nasıl çözümlenir, vajinusmus tedavisi nasıl yapılır gibi birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bu içerikte “vajinusmus tedavisine” farklı yaklaşımlar da ele alınmıştır.

Vajinusmus Nedir?

Vajinusmus ,vajinaya giriş denemeleri hatta düşüncesinin bile yarattığı stres ile tetiklenen vagen alt 1/3 ünde izlenen istemdışı spasmik kasılmalar sonucu cinsel birleşmenin olmaması ya da cinsel birleşmenin kısmen de olsa ağrılı biçimde sağlanabildiği bir cinsel fonksiyon bozukluğudur

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Kadının penis ya da herhangi bir cismin, vajinasına girişine izin vermek istediği halde bunu yapamaz. Cinsel birleşme teşebbüsü veya düşüncesinde bile vajinanın dış üçte birindeki kaslarda,cinsel birleşmeyi engelleyecek tekrarlayıcı istemsiz kasılmalar izlenir.Bu durum kişi ve/veya çift için belirgin sıkıntıya neden olur .Altta yatan neden anatomik veya fizyolojik herhangi bir nedenle açıklanamaz

Vajinismusun Sebepleri Nelerdir?

Cinsellik bazı kadınlar için tahammül edilmesi zor bir korku kaynağı olmaktadır.Vajınusmus psikolojik kökeni olan bir cinsel işlev bozukluğudur. Anatomik veya fiziksel başka bir tıbbi bir nedeni bulunmayan  hastalarda cinselliğe karşı geliştirilmiş vajinismik yanıtın cinsellikle ilgili yanlış inanç ,eksik veya yanlış bilgiler  ve kötü travmatik deneyimler sonucu geliştiği gözlemlenebilir.

  • Cinselliği bir tabu olarak görmek

Bazı toplumlarda cinsellik bir tabudur.Kötüdür , açıkça kötülenir böyle toplumlarda yetiştirilen çocuklar tarafından utanç verici kötü bir şey olarak algılanır .Gelenekçi bir aile yapısına sahip çocuklarda “küçük yaşta” yanlış bilinçlenme söz konusu olduğunda da vajinusmus meydana gelebilmektedir. Dayatılan normlardan davranış biçimlerine kadar birçok faktör, kız çocuklarında derinden korku hissine sebep olur ki bunu zaman zaman “kızlık zarını koruma içgüdüsü” ile yaşadığı korkularla da anlayabiliriz. Cinselliği tiksindirici ve utanç verici bir eylem olarak anlatan toplumlarda özellikle kız çocukları  cinselliği yaşamaya başladıklarında “cinsel isteksizlik, orgazm olamama ve vajinusmus” gibi birçok problemle karşı karşıya kalır.

  • Cinsel mitler

Yanlış cinsel inançlar yani cinsel mitler cinsellik hakkında kulaktan dolma yanlış aktarılan gerçek dışı bilgilerdir.Cinsel mitler cinsel ilişkiye girememe yada haz alamama gibi cinsel yaşamı ve performansı olumsuz olarak etkiler.

WhatsApp chat