Kürtaj Nedir?

Kürtaj” kazımak” anlamına gelen ve gebeliğin sonlandırılması haricinde de birçok jinekolojik hastalığın tanısını tespit etme ve tedavi amaçlı yapılan bir müdahaledir . Ancak, günümüzde gebeliklerin sonlandırılması işlemine kürtaj denilmekte ve halk arasında da” kürtaj olmak” deyimi “ bebek aldırmak” anlamına gelmektedir. İstenmeyen hamileliklerin sonlandırılması için yapılan kürtaj, kimi zaman annenin mevcut hastalıkları dolayısıyla anne hayatını riskli duruma getirmesi sebebiyle de yapılabilmektedir.Anne hayatını tehlikeye atacak hastalıkların varlığında tıbbi gerekçeler ile kürtaj yapılabilir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından uygulanan kürtaj işlemi hakkında merak edilen birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bu yazıda kürtaj nedir, nasıl yapılır, kürtaj nerede yapılır, kürtaj yasası nedir, kürtaj fiyatları İstanbul bölgesinde ne kadar gibi birçok konuda da en güncel ve en doğru bilgilere ulaşabileceksiniz.

Kürtaj Nedir?

Gebeliklerin “bireylerin hazır olmaması, tecavüz yada sağlık gerekçeleri nedeni ile 10.gebelik haftasına kadar sonlandırılması kürtaj müdahalesi ile olmaktadır. Her kadının gebelik hakkı olduğu gibi gebeliğini sonlandırma hakkıda yasal düzenlemeyle korunmuştur. Birçok gerekçe ile istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması birçok ülkede farklı kurallar dâhilinde yapılır ve her ülkenin vatandaşı ve hastaneleri bu yasalara uymak zorundadır. Ülkemizde “kürtajın yasaklandığı durumlar” vardır. Eğer ki gebeliğiniz 10. Haftayı geçtiyse hiçbir şekilde kürtaj işlemini “kendi isteminizle” sonlandıramazsınız.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Gebe bir kadın kürtaj olmaya karar verdi ise kürtaj öncesi değerlendirme yapılır .Eğer doktor uygun görür ise aynı gün kürtaj yapılabilmektedir.

Kürtaj olmak için randevunuza geldiğinizde anestezi altında işlemin yapılması planlanır ise anestezi uzmanı tarafından da değerlendirmeye alınabilirsiniz .Eğer ki kürtaj işleminiz genel anestezi altında yapılacak ise kolunuzdan damar yolu açılır ve anestezik ilaçların verilmesi ile siz uyurken kürtaj işlemi de başlatılır.

Siz uyuduktan sonra vajina ve rahim ağzını görmeye yarayan “spekulum”aleti vajene yerleştirilir. Antiseptik solüsyonlar ile temizlenen rahim ağzına “tenekulum” adı verilen alet yerleştirilir.Bu sayede rahim ağzı çekilerek rahmin düz bir konuma getirilmesi sağlanır. Buji ismi verilen düz çubuklarla rahim ağzınız gebelik haftanıza uygun olarak genişletilir ve daha sonra “ vakum enjektörler” ile rahim içindeki gebelik materyali boşaltılır. Ortalama 15-20 dakika süren kürtaj işlemi sonrası hasta da kısa sürede uyanacaktır.

Kürtaj İçin Neler Gerekir?

Planlanmayan yada kadının rızası dışında oluşan gebeliklerin sonlandırılması için yapılan müdahaleye kürtaj denir ve kürtaj konusunda birçok kadın benzer endişelere sahip olabilmekte . Kürtaj için neler gerekir sorusu binlerce kadın için merak konusu olabiliyor. Kürtaj için gerekli olan şeyler ise eğer ki evliyseniz kuşkusuz eşinizin izni ile başlıyor. Kan grubunuz vb. gibi bilgilerin de gerekeceği kürtaj operasyonu öncesi mutlaka jinekolojik muayene gerekmektedir. Gebeliğinizin haftasının net olarak hesaplanması ve 10. Haftadan az olduğunu raporlamakta gerekmektedir. Kürtaj olmaya karar verdiyseniz ve evliyseniz eşinizle birlikte kadın doğum doktorlarına başvurabilir, kısa süre içerisinde gebeliğinizi sonlandırabilirsiniz. Ancak, evli değil ancak reşit bir kadınsanız, herhangi bir kişinin rızası gerekmemektedir.Kendiniz kürtaj olmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Neler Olur?

Her bakımdan bir “cerrahi girişim” olarak kabul gören kürtaj,sadece kadın doğum doktorları tarafından yapılmaktadır. Kürtaj sonrasında anestezinin etkisi geçince hasta eve gidebilir. Kürtaj sonrası hafif kanamalar görülebilir ve bu durum beklenir. Eğer ki kanamanızın normalden fazla sürmesi ,kanama miktarında artma olması veya şiddetli ağrı durumlarında en kısa zamanda doktorunuza başvurmanız önerilir

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Kürtaj sonrası rahîm, enfeksiyonlara açık hale gelir. Bu nedenle doktorunuz tarafından verilen antibiyotikleri kullanmalı ve ek önerilerini dikkate almalısınız

Tecrübeli kişilerin yaptığı kürtaj işlemi sonrasında da bazı komplikasyonlar gelişebilir ancak çok sık görülmemektedir;

En sık görülen komplikasyonlar ;

  • Rahmin delinerek bağırsak ve damar yaralanmaları
  • Fazla miktarda kanama
  • Rahim içi enfeksiyonu
  • Endometrium (rahim içi dokusu) hasarı ve buna bağlı rahim içi yapışıklıkların oluşumu
  • Adet görememe yada adet dönemlerinde kanama miktarında azalma gibi bir takım sorunlar kürtaj işlemi sonrasında karşımıza çıkabilmektedir

Kürtaj İstanbul | Gebelik Haftanıza Dikkat! Kürtaj İçin Geç Kalmayın!

Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği bir kadının kürtaj olma hakkı 10.hafta ile sınırlıdır. Eğer ki 10. Haftadan sonra kürtaj olmak isterseniz ve eşiniz izin verse dahi yasal çerçeve gereği mümkün olmamaktadır. Ancak, kürtaj haftanızın kürtajın üzerinde ciddi etkileri olacağını unutmadan en kısa sürede gebelik haftanızı öğrenmeli ve kürtaj için randevu almalısınız.

Kürtaj fiyatları ne kadar sorusu ise her hastanenin yada doktorunuzun belirlediği rakamlar çerçevesinde şekillenecektir. Bu nedenle, İstanbul kürtaj fiyatları konusunda da doktorunuz sizi bilgilendirecek ve ödeme seçenekleriyle ilgili de yardımcı olacaktır.

WhatsApp chat