Cinsel Danışmanlık

Cinsellik çiftlerin yaşamında oldukça önemli rol oynar. çiftin yaşamındaki temel bağlayıcı ve duzenliyici güçtür.Ağrılı cinsel ilişki,cinsel ilişkiye girememe orgazm olamama ve cinsel isteksizlik cinsel sorunlardan bazılarıdır. Bu sorunların birçoğu cinsel danışmanlıkla aşılabilir.Cinsel yaşamda karşılaşılan sorunlarda cinsel danışmanlık en etkili çözümdür. Cinsel danışmanlıkla ilgili olarak cinsel danışmanlık nedir, cinsel danışmanlık hangi durumlarda etkilidir ve cinsel danışmanlıkta yapılanlar nelerdir gibi birçok soruya ve bilgiye bu yazımızla ulaşabilirsiniz.

Cinsel danışmanlık nedir?

Cinsel yaşamda karşılaşılan sorunların büyük çoğunluğuna  medikal veya cerrahi tedaviler ile çözüm sağlanamamaktadır. Bu sorunların temelinde farklı nedenler  bulunabilmektedir.Nedenlerin ortaya çıkartılarak tedavi edilmesine yönelik verilen danışmanlık hizmetine cinsel danışmanlık denir. Cinsel danışmanlık, cinsel ilişkide sorunları yaşayan birçok kişiye sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik etkili terapiler sunmaktadır.

Cinsel Danışmanlık Hangi Durumlarda Etkilidir?

Cinsel yaşamda karşılaşılan birçok sorun  herhangi bir cerrahi yada medikal tedaviye gerek kalmadan aşılabilmektedir. Bu sorunların aşılmasında cinsel danışmanlık son derece önem arz etmektedir. Cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel ilişki ve vajinismus gibi birçok sorun cinsel danışmanlık desteği ile aşılabilmektedir

Ağrılı cinsel ilişki;

Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrının vajinal enfeksiyon , bartolin apsesi gibi nedenleri olabileceği gibi çoğu zamanda kadın doğum hekimleri  tarafından muayene esnasında herhangi bir neden saptanmayabilir. Cinsel ilişki sırasında hissedilen endişe, yaşanan korkular  ve partnerine karşı isteksizlik ağrının hissedilmesine neden olabilir.Kişinin öncesinde yaşadığı  cinsel –ruhsal travmalar ve cinsel ilişki hakkında verilmiş korkutucu bilgilerde bu ağrının oluşum nedenleri arasındadır.Bilinç altında yer edinmiş  cinsel ilişki hakkında bilgi kirliliği cinsel danışmanlık ile temizlenmektedir. Uygulanan terapiler sayesinde cinsel ilişkide ağrıyı oluşturan etkiler ortadan kaldırılmaktadır.

Vajinismus;

Kadın genital sisteminde anatomik bozukluk olmamasına  rağmen cinsel ilişkinin olmaması durumudur. Pelvik taban  kaslarındaki istemsiz kasılmalara bağlı olarak meydana gelen bu sorun, kişinin ilişkiye girememesine neden olur.

Cinsel ilişki sırasında yaşanılan bu sorunlara yönelik terapiler ile çözüm sağlayan cinsel danışmanlık hizmeti, cinsel sorunların aşılmasındaki en kolay tedavi yöntemidir.

Cinsel danışmanlık gerekli midir?

Cinsel danışmanlık desteği ile cinsel ilişki sorunlara son derece etkili çözümler bulunulmaktadır Cinsel hayatında sorun yaşayan kişiler, cinsel danışmanlık hizmeti alırken görüşmelere çift olarak gelinmesi önerilir. Terapi kararı verilmeden  önce yapılan görüşmelerde çiftlerin kişisel  bilgilerini ve  mevcut sorunlarını hekime doğru aktarmaları terapinin doğru planlanması açısından son derece önem arz etmektedir.

Cinsel danışmanlıkta çiftlerin kendilerini rahat hissetmeleri ve bütün sorunları tüm gerçekliği ile anlatmaları önemlidir. Sorunların çözümlerine yönelik doğru terapi ve tedaviler bu alanda uzmanlaşmış hekim tarafından çiftlere verilir. Verilen terapi ve tedavilerin hızlı ve etkili bir şekilde devam edebilmesi için görüşmelerin düzenli yapılması oldukça önemlidir. Bir bütün halinde uygulanan cinsel danışmanlık hizmeti, çiftlerin cinsel hayatlarındaki karşılaştıkları sorunlara çözüm sağlayarak dünyanın birçok yerinde bu alanda etkili olmaktadır.

WhatsApp chat