Adet Düzensizliği

Kadına bahş edilmiş  “doğurma” mucizesi için  olmazsa olmaz en önemli şey saglıklı bir yumurtlama döngüsü ve bunun sonucunda görülen düzenli adet kanamalarıdır. Birlikte harika bir uyum içerisinde giden yumurtlama- regl dönemlerinde yaşanan en ufak bir problemde bu döngüde bozulmalar meydana gelmekte ve adet düzensizliği oluşmaktadır .Birçok nedenle adet düzensizliği meydana gelebilmektedir.Bu nedenler kadının gebe kalmasına engel olabildiği gibi bazı durumlarda gebelik oluşsa bile tekrarlayan düşükler meydana gelmektedir. Adet düzensizlikleri hakkında birçok bilgiyi bulabileceğiniz bu içerikte adet düzensizliği nedir, adet düzensizliğinin sebepleri nelerdir, adet düzensizliğinin tanısı nasıl konur, tedavisi nasıl yapılır, adet düzensizliği gebelik durumunu nasıl etkiler, adet düzensizliği için ne yapmalı gibi birçok bilgiye de sahip olabileceksiniz.

ADET DÜZENSİZLİĞİ NEDİR?

Her kadının hayatının bir döneminde karşılaşabileceği adet düzensizliği, birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Ortalama 11-15 yaşları arasında ilk adet kanamalarının olması beklenilen genç kızlar, ileriki yıllarda gebe kalmak istediklerinde  yumurtlama- regl döngüsünde herhangi bir problem olmadığını sorgulayacaklardır. Çünkü, her ay düzenli olarak yumurtlayan sağlıklı yumurtalıkların varlığı  ve her ay yeniden kendini gebeliğe hazırlayan rahim, bu döngüyü düzenli olarak tekrarlıyor ise gebelik meydana gelmektedir. Bu nedenle, adet düzensizliğinin nedenini bilmek, hamile kalma başarısını da etkileyecek bir faktördür.

Hormonal değişiklikler, ilaç kullanımı, stres gibi birçok nedenle gelişen adet düzensizliği, çoğu zaman adet gecikmeleri olarak karşımıza çıktığı gibi daha sık aralıklarla adet kanamalarının olması şeklinde de gözükebilir. Gecikmelerin sürekli olması durumunda mutlaka altta yeten etken araştırılmalıdır. 21-35 gün ara ile düzenli olarak adet görmesi beklenen üreme çağındaki bir kadının 21günden daha az  ,35 günden daha fazla ara ile adet görmesi durumunda adet düzensizliğinden bahsetmek mümkündür.

“DÜZENSİZ ADET GÖRME”  TAM OLARAK NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Hormonal ve bedensel değişimlerin her ay tekrarlandığı regl dönemlerinin ilk günü adetin ilk günüdür.Bir sonraki adet dönemine  kadar geçen sürede sağlıklı yumurtlama beklenir. Eğer ki atılan yumurta döllenmez yani gebelik oluşmaz ise yumurtlama sonrası ortalama 14 gun sonra adet kanaması meydana gelir.  Kadınlarda ortalama 28-30 gün ara ile beklenen regl dönemlerinde meydana gelen kanama miktarı ve kanamanın süresideki değişimlerde “düzensiz adet kanaması” olarak kabul edilmektedir.

Beyinde hipotalamus ,hipofiz bezi ,yumurtalıklar ve rahim mükemmel bir uyum içinde kadın bedenini her ay gebeliğe hazırlamaktadır. Ancak, yukarıda bahsedilen 4 bölgeden herhangi birinde meydana gelecek bir problem, adet periyodunda aksamalara yani düzensizliklere neden olabilmektedir.

ADET DÜZENSİZLİĞİNİN OLASI SEBEPLERİ NELERDİR?

Günümüzde klinik vakalardan edinilen bilgiler ve araştırmalar neticesinde adet düzensizliklerinin olası sebepleri belirlenebilmiştir.

Adet düzensizliğine sebep olan faktörler ise şöyle özetlenebilir;

  1. Gebelik
  2. Menopoz ve menopoz öncesi dönem
  3. Rahim için gebelik önleyici araçlar ( spiral vb.)
  4. Hormonal değişiklikler
  5. Yumurtalık kistleri
  6. Endometrial hiperplazi yani rahim içinin fazla miktarda kalınlaşması
  7. Rahim polipleri, rahim içi miyomlar
  8. Rahim kanseri
  9. Psikolojik faktörler
  10. İlaç kullanımları

Adet gecikmesi kimi zaman normal kabul edilebilir. Jinekolojik muayene için gittiğiniz doktorunuz yaptığı testlerde birtakım verilere ulaşarak sizlere olası adet düzensizliğinizin sebeplerini açıklayabilir. Örneğin, kullandığınız bir ilaç adet gecikmesi yapabilir hatta adet görmemenize neden olabilir. İlaç kullanımını bıraktıktan sonra elbette adet döngünüz yeniden düzene girecektir. Bu nedenle, adet düzensizliği durumunda jinekolojik muayene  önerilmektedir

Gebe kalmak isteyen ancak adet düzensizliği yaşayan bir kadının ise bu problemi çözmeden hamile kalma ihtimali oldukça düşüktür . Her yıl 1-2 kez adet gecikmesi normal durumlarda da görülebilmektedir. Eğer ki devam eden adet düzensizliği mevcutsa mutlaka kadın doğum doktoruna gitmeli ve gerekli testleri yaptırmalısınız.

ADET DÜZENSİZLİĞİNİN TANI VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Üreme çağındaki bir kadında adet gecikmesi durumunda ilk akla gelen neden gebelik durumudur.Evde uygulayabileceğiniz bir gebelik testi yaptırabilirsiniz .Ancak idrarda uygulanan gebelik testinin yanlış sonuç verebileceği unutulmamalı  ve şüpheli durumda mutlaka kanda bakılan gebelik testi ile gebelik durumunun varlığı kesinleştirilmelidir.Gebelik durumunda en erken zamanda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılan muayene önerilir.Gebeliğin olmadığı adet düzensizliği durumunda ileri kan testleri yapılabilir . Tiroid bezinin az veya fazla çalıştığı durumlar ,süt hormonu (prolaktin )düzeyinin artması ,üreme hormonlarındaki (FSH-LH) düzensizlikler ,menopoz ve menopoz öncesi dönemlerdeki hormonal düzensizlikler sonucu adet düzensizlikleri görülebilmektedir  Adet düzensizliği nedeni tespit edildikten sonra nedene yönelik uygun tedaviler planlanmaktadır

 

WhatsApp chat